Clasa 0 – Program intensiv în limba engleză

Profesor coordonatorProgramTaxe

Veronica Cristea

1.500 lei/ lunar

Taxa include preluarea copiilor de la școală, masa de prânz

plus gustare, programul educațional și activități recreative

supravegheate.

Informații generale

Această grupă li se adresează atât celor care termină cursurile grădiniței Rio, cât și copiilor din afara instituției care au cunoștinte avansate de limba engleză.

Copiii vor beneficia de un program gândit special pentru ei care aplică English National Curriculum, respectând ariile de învățare specifice: comunicare și limbaj, dezvoltare psiho-motrică, alfabetizare, gândire logico-matematică, perspicacitate și numerație, cunoașterea mediului înconjurător, expresivitate artistică și desen.

Activitățile vizează atât atingerea obiectivelor educaționale pentru toate ariile de învățare, cât și asimilarea limbii engleze, transdisciplinar, printr-o varietate de metode și resurse.

Încadrarea elevilor din afara Rio în această grupă se va face în urma unui test de verificare a cunoștintelor de limba engleză.

Conținuturile educaționale pentru After School Clasa 0 – engleză intensiv cuprind:

• Language:

Phonics, Reading, Writing, Speaking and Listening. Programul Jolly Phonics va fi reluat si continuat cu Jolly Grammar (6 -8 ani) si Oxford Reading Tree (levels 1 -9)

• Mathematics:

Number, Shape, Space and Measure, Data Handling

• Foundation Subjects:

Science, History, Geography, Design and Technology

Clasele I-IV

Profesori coordonatoriProgramTaxe

Alina Negruțiu

Silvia Parga

1.300 lei/ lunar

Taxa include preluarea copiilor de la școală, masa de prânz plus gustare,

programul educativ, modulul Cambridge (la sfârșitul anului școlar

toti copiii vor sustine examenul Cambridge) și activități recreative

supravegheate.

Informații generale

• preluarea copiilor de la școală
  • masa de prânz și gustarea de la ora 16:00
  • efectuarea temelor sub coordonarea cadrelor didactice
  • activități recreative
  • modulul Cambridge – curs de limba engleză, 2 ședințe/săptămână - profesor Alina Negruțiu

IMPORTANT:

• Începând cu septembrie 2019, Rio After-School va deveni centru de pregătire a elevilor pentru examenele Cambridge. Aceste teste recompensează eforturile copiilor de a învăța limba engleză și reprezintă modul ideal de a-i obișnui cu cerințele unui examen internațional.

Condiții generale pentru programul after-school

• Înscrierea pentru anul școlar 2019– 2020 presupune depunerea dosarului de înscriere (formular înscriere, contract) și achitarea integrală a unei luni, reprezentând ultima lună de contract. Taxa educațională se achită în avans, lunar.
  • În cazul în care părintele dorește să aducă copilul de dimineață (în timpul vacanțelor, de exemplu), este nevoie de achitarea unei taxe suplimentare de 10 lei/zi plus tariful de masa aferent 20 ron/zi.
  • Copiii înscriși la After School nu participă la programul de somn.
  • În cazul în care orarul suferă modificări ce duc la decalarea orei de preluare de la școală, transportul de la after school poate fi modificat numai în funcție de disponibilitate și de cursele deja existente.
  • Comunicarea dintre cadrul didactic și părinții se face fie direct, fie în scris sau telefonic, ori de câte ori este cazul.

Despre Rio

La Rio promovăm educația care are ca scop formarea de copii fericiți, conectați la lumea din jurul lor și sănătoși și părinți care sunt actori interesați și implicați în orice are loc în viața propriilor copii. suntem motivați de compasiune, inovare în educație și profesionalism.

Adresă: Strada Luigi Galvani Nr. 13A, Sector 2, București

SOCIAL MEDIA